Tentti

Lukuvuonna 2025-2026 tenttejä järjestetään seuraavasti:

  • Syksy 1: pe 28.11.2025 klo 12-16
  • Syksy 2: ke 17.12.2025 klo 12-16
  • Syksy 3: to 15.1.2026 klo 16-20
  • Kevät 1: pe 10.4.2026 klo 16-20
  • Kevät 2: ke 29.4.2026 klo 12-16
  • Kevät 3: ke 27.5.2026 klo 12-16
  • Kesä 1: to 18.6.2026 klo 12-16
  • Kesä 2: ke 5.8.2026 klo 12-16
  • Kesä 3: to 10.9.2026 klo 16-20

👇 Tenttiin ilmoittautumislomake löytyy tämän sivun lopusta. 👇

Lue ensin Jyväskylän yliopiston ohjeet verkkotenttien suorittamiseen sekä tämän kurssin tenttisäännöt.

Sääntöjen muutosloki

2.12.2025:

  • Kohta "Tenttivastausten antamiseen saa käyttää tietokonetta, tablettia tai puhelinta" muutettu muotoon "Tenttivastausten antamiseen saa käyttää tietokonetta". Muutoksen tarkoituksena on yhdenmukaistaa ja tarkentaa sali- ja etätenttiohjeita.

  • Lukuun Tentissä kielletyt välineet ja menetelmät on lisätty erikseen sääntö, jonka mukaan ainoa sallittu hakukone tentin aikana on DuckDuckGo, jonka tekoälyominaisuudet tulee kytkeä pois päältä. Muutoksen tarkoituksena on tarkentaa tekoälysovellusten kieltoa hakukoneiden osalta.

Jyväskylän yliopiston ohjeet verkkotenttien suorittamiseen

Verkkotentin suorittaminen

  • Verkkotenttiin ilmoittaudutaan tentin järjestäjän ohjeiden mukaisesti.
  • Verkkotentti on yksilökoe, ellei tentin järjestäjä ole muuta ohjeistanut. Se suoritetaan ilman ulkopuolisten henkilöiden suoraa tai välillistä apua.
  • Järjestelmään, jossa verkkotentti järjestetään, kirjaudutaan Jyväskylän yliopiston käyttäjätunnuksella ja salasanalla. Käyttäjätunnus on henkilökohtainen, eikä omaa tunnusta saa luovuttaa eteenpäin muille henkilöille.
  • Verkkotentti suoritetaan sille varattuna aikana.
  • Verkkotentin saa suorittaa tietokoneella, tabletilla tai puhelimella. Tentti suositellaan suoritettavaksi tietokoneella.
  • Verkkotentin suorittamisen aikainen yhteydenpito ja viestintä ulkopuolisten henkilöiden kanssa on kielletty.
  • Tentin järjestäjä antaa ennen tenttiä tarkentavat ohjeet mahdollisista aineistoista, materiaaleista ja välineistä, joita tentin suorittamiseen saa käyttää. (Katso seuraavassa alaluvussa olevat kurssin tenttisäännöt.)
  • Verkkotentin suorittamisen aikana saa tarvittaessa käyttää Jyväskylän yliopiston VPN-yhteyttä, mutta ei muita VPN-yhteyksiä.
  • Jos yhteytesi verkkotenttijärjestelmään katkeaa tentin suorittamisen aikana, ilmoita siitä tentin jälkeen tentin järjestäjälle.

Verkkotentin valvonta ja henkilötietojen käsittely

  • Yliopisto valvoo verkkotenttien suorittamista käytettävissä olevin keinoin. Yliopisto voi käyttää valvonnassa ensisijaisesti tietojärjestelmien keräämiä lokitietoja tai live-kuvaa ja toissijaisesti video- ja äänitallenteita.
  • Yliopisto voi tarkistaa opiskelijan henkilöllisyyden tentin aikana.
  • Arkaluonteisia henkilötietoja ei käsitellä verkkotenttien valvonnan yhteydessä.
  • Henkilötietojen käsittelyssä noudatetaan yliopiston tietosuoja- ja tietoturvaohjeita.

Verkkotenttiohjeiden noudattaminen ja vilppi verkkotentissä

  • Opiskelijalla on ehdoton velvollisuus perehtyä ennen tenttiä annettuihin ohjeisiin ja noudattaa niitä yksityiskohtaisesti.
  • Tenttiin osallistuva opiskelija tiedostaa, että Jyväskylän yliopisto valvoo verkkotentin suorittamista ja verkkotenttiohjeiden noudattamista käytettävissä olevin keinoin.
  • Tenttivastaukset voidaan opiskelijan suostumuksella käsitellä plagiaatintunnistusohjelmalla.
  • Vilppi ja vilpin yritys tentissä on kielletty. Vilppiepäilytapauksissa noudatetaan rehtorin päätöstä opiskelun eettisistä ohjeista ja vilppitapausten käsittelystä Jyväskylän yliopistossa. Vilppi johtaa aina opintosuorituksen hylkäämiseen ja voi johtaa kirjalliseen huomautukseen, kirjalliseen varoitukseen tai määräaikaiseen erottamiseen.

Kurssin tenttisäännöt

ITKP102 Ohjelmointi 1

Tentin suorittaminen

  • Tenttiin ilmoittaudutaan tämän sivun lopussa olevalla painikkeella viimeistään 72 tuntia ennen tentin alkuhetkeä. Ilmoittautua voi vain, jos opiskelija on hyväksynyt yliopiston ohjeet ja kurssin tenttisäännöt.
  • Ilmoittautumisen yhteydessä opiskelija ilmoittaa, millä tavoin hän suorittaa tentin. Sallitut suoritustavat ovat salitentti ja etätentti.
  • Opiskelijan on todistettava henkilöllisyytensä ennen tentistä poistumista. Henkilöllisyyden todistamiseksi hyväksytään passi, henkilökortti tai ajokortti. Vain tunnistettujen opiskelijoiden suorituksen arvostellaan.
  • Tentin aloitushetkestä opiskelijalla on 4 tuntia aikaa suorittaa tentti. Ilmoita ilmoittautumisen yhteydessä, mikäli sinulle on myönnetty lisäaikaa tentteihin yksilöllisenä järjestelynä.
Lisäohjeet salitenttiin
  • Tentti suoritetaan paikan päällä valvottuna luentotenttinä.
  • Tentti suoritetaan omalla henkilökohtaisella laitteella. Ilmoita ilmoittautumisen yhteydessä, mikäli sinulla ei ole omaa tietokonetta.
  • Tentti alkaa salissa yhteisesti tentaattorin ilmoituksesta.
  • Tenttisuorituksen päätteeksi opiskelijan on todistettava henkilöllisyytensä ennen salista poistumista.
Lisäohjeet etätenttiin
  • Tentti suoritetaan etävalvotusti Zoom-puheluohjelman välityksellä.
  • Tentin aikana opiskelijan tulee jakaa kaikkien näyttöjen ruutukuvat sekä videokuvan itsestään. Tarvittavan laitteiston hankinta on opiskelijan vastuulla. Videokamerana on sallittua käyttää oman puhelimen kameraa.
  • Tentti alkaa, kun valvojaa antaa oikeuden suorittaa tentin.
  • Valvojalla on oikeus pyytää näyttämään videokuvaa ympäristöstä tai pyytää laittamaan mikrofonin päälle.
  • Valvojalla on oikeus pyytää suorittamaan toimintoja tietokoneella, kuten avaamaan tehtävienhallintaa.
  • Valvojalla on oikeus pyytää opiskelijaa todistamaan henkilöllisyytensä tentin aikana.
  • Zoom-puhelusta saa poistua vain valvojan luvalla.

Tentissä sallitut aineistot ja materiaalit

  • Tenttivastausten antamiseen saa käyttää tietokonetta.
  • Tentin aikana saa käyttää tekstiin ja videoon perustuvia verkkosivuja, mukaan lukien opintojakson materiaaleja, harjoitustehtäviä, ohje- ja dokumentaatiosivuja.
  • Tentin aikana saa käyttää itse tehtyjä sähköisiä tai paperille kirjoitettuja muistiinpanoja.
  • Tentin aikana saa käyttää Rideria, Visual Studiota, tai vastaavaa kehitysympäristöä.
  • Tentin aikana saa käyttää Visual Studio Codea, Sublime Textia, tai vastaavaa tekstieditoria.
  • Tentin aikana ainoa sallittu hakukone on DuckDuckGo, jonka tekoälyominaisuudet tulee kytkeä pois päältä.

Tentissä kielletyt välineet ja menetelmät

  • ChatGPT:n, Geminin, Copilotin tai vastaavien generatiivisten tekoälyteknologioiden käyttö on kielletty. Kielto koskee myös kehitysympäristöjen tekoälylisäkkeitä/-avustimia jne.
  • Tentin aikana ainoa sallittu hakukone on DuckDuckGo, jonka tekoälyominaisuudet tulee kytkeä pois päältä. Muiden hakukoneiden (kuten Google, Bing tai Yahoo) käyttö on kielletty, koska niiden tekoälyominaisuuksia ei voi tällä hetkellä kytkeä pois päältä.
  • Verkkotentti on yksilökoe. Kommunikointi muiden kanssa verkkotentin suorittamisen aikana on ehdottomasti kielletty.

Henkilötietojen käsittely tentissä

  • TIM-järjestelmän keräämiä toimintalokeja voidaan käyttää vilppiepäilytapausten tutkimiseen. Järjestelmän tiedot kerätään ja käsitellään järjestelmän oman tietosuojaselosteen mukaisesti.
  • Live-kuvaa, video- tai äänitallenteita ei tallenneta.

Muita ohjeita

  • Tallenna vastauksesi ennen palautusajan päättymistä, mielellään muutamia minuutteja ennakkoon. Mikäli et ole tallentanut vastaustasi ennen palautusajan päättymistä, menetät viimeisimmät muutoksesi.

  • Vastausten lukumäärää ei ole tentin aikana rajoitettu. Viimeisin tallennettu vastaus arvioidaan. Voit vielä tarkistaa tentin lopussa olevalla painikkeella, että vastasit kaikkiin kysymyksiin.

  • Tentti arvioidaan asteikolla 0-5.

  • Harjoitustehtävistä kerrytetyt tentin hyvityspisteet lasketaan mukaan tenttisuorituksen kokonaispistemäärään tentin jälkeen. Tenttisuoritukseen laskettava hyvityspistemäärä määräytyy siitä hetkestä, kun opiskelija on suorittanut tentin.

  • Hyvityspisteet lasketaan tenttipisteisiin vain kolmeen ensimmäiseen tenttiin, jonka opiskelija suorittaa.

  • Teknisissä ongelmissa käytä jotakin seuraavista yhteydenottotavoista:

    • Salissa: Nosta kätesi ylös ja odota, että valvoja tulee luoksesi.
    • Etänä: Jätä avunpyyntö lomakkeella: Avunpyyntö etätentissä (linkki tulee tähän hyvissä ajoin ennen tenttiä)
    • Laita viesti osoitteeseen
    • Soita numeroon 050 4080252
    • Muista, että ongelman sattuessa ei ole kiirettä tai syytä paniikkiin. Vastuuopettaja voi tarvittaessa myöntää lisäaikaa tenttiin.

Et ole ilmoittautunut millekään opintojakson toteutukselle.

Katso lisätietoja opintojaksolle ilmoittautumisesta opintojakson kotisivulla.

Yliopiston ohjeiden ja tenttisääntöjen hyväksyminen

# exam_agreement
# exam_plagi_agreement

Ilmoitus erityisjärjestelyistä

# exam_erityis

Ilmoittautuminen tenttiin

Syksy 1: pe 28.11.2025 klo 12-16

# exam_enrol_20251128T12

Syksy 2: ke 17.12.2025 klo 12-16

# exam_enrol_20251217T12

Syksy 3: to 15.1.2026 klo 16-20

# exam_enrol_20260115T16

Edellisten toteutusten tentit

Viime vuosien kevään toteutusten tentit ja mallivastaukset näkyvät osoitteesta https://users.jyu.fi/~anlakane/ohjelmointi1/tentit/.

These are the current permissions for this document; please modify if needed. You can always modify these permissions from the manage page.